Pirci Villa Kiralama

Dalyan Çamur Banyoları 

 
    Dalyanın pek çok yerinden kayaların arasından kaplıca suyu çıkmaktadır. 39 derece sıcaklıktaki bu kükürtlü sular, klörür, sodyum, hidrojensülfür, florür ve radyoaktif radon gazı içermektedir. Dalyanın kaplıcaları, geçmişte sadece yöre halkına şifa dağıtıyordu. İnsanlar çadır kurup, günlerce kür alıyordu. Bu suların, başta metabolizma, sinir, romatizma, siyatik, kadın ve cilt hastalıkları olmak üzere pek çok derde deva olduğuna inanılıyordu. Ameliyat olanlar da nekahat döneminde bu sulardan yararlanıyordu.
Bu sulardan Orta (Gelgirme) Kaplıca, 1990lı yıllarda yeniden düzenlendi ve "Güzellik Çamuru" olarak ünlendi. Çamur banyosu, günümüzde eğlence kaynağı haline geldi. Burada 2 noktadan sıcak su çıkmaktadır. Bunlardan biri çamur banyosu halindedir. Saniyede 20 litre debisi olan diğer su k,ç,k bir havuz halindedir.
Çamura bulanan insanlar, canlı birer heykel haline geliyorlar ve birbirlerinin fotoğraflarını çekerek eğleniyorlar. Sürülen çamur, yaklaşık 45 dakika bekletiliyor. Kuruyan çamur, deriyi geriyor ve gözenekleri temizliyor. Duşlarda çamur temizlendikten sonra diğer kaplıca kavuzuna giriliyor. Burada 30 dakika kalmanın yararlı olduğu söyleniyor.
 
 
 
ÇAMUR BANYOSU YAPAN ÜNLÜLER
Dalyana her gelenin uğrak yeri haline gelen çamur banyosunda siz de neşeli saatler geçirebilirsiniz. Burayı pek çok ünlü ziyaret etti. Mısır Kraliçesi Kleopatranın bile güzelliğini bu çamur banyosuna borçlu olduğu söylenir. Analunun tüm Akdeniz sahillerini gezdiği söylenen Kleopatra, Dalyana gelip çamur banyosuna girmiş midir bilemeyiz ama son yıllarda burayı pek çok ünlü ziyaret etmiştir. Bunlardan hatırlanabilenler şunladır:
İngiltere Kraliçesinin kız kardeşi Prenses Margreth, Prenses Ann, Basın İmparatoru olarak bilinen Robert Maxwell, Suudi Arabistan Kralı Fahtın yeğeni ve damadı olan Genelkurmay başkanı Prens Halit Bin Abdullah, İspanya Prensi  Felipe De Carlos ile eşi Prenses Alexia, sinema oyuncuları Dustin Hoffman ve Jack Nicholson, şarkıcılar Sting ve David Bowie, Fransa eski cumhurbaşkanı Truoudu, İsmailiye mezhebi lideri Kerim Ağa Han, UEFA Başkanı Johansen, Ürdün Prensi Hasanın eşi Sarvath ile kızları ve damadı, Meksikalı tekila kralı Antonio Simon Perez.
 Dalyanda diğer sıcak su çıkan yerler ise bakir olarak tarlaların arasında yer alıyor. Buralarda da kayaların arasından çamur çıkartarak sürünebilirsiz. hoşlanmazsanız, tekneciler sizi buralara da götürür.
 
  

 
Not:Bu sitede yer alan yazılanlar bilgi amaçlıdır.Yukarıdaki yazılanlar bilgi paylaşım amaçlı olarak yazılmıştır Firmamızın yapılan gezilerle veya yapılacak gezilerle herhangibi alakası yoktur firmamız sadece villa ve daire kiralama işleri yapmaktadır.
 
 
Dalyan Hakkında
Dayan Hakında
Dalyan Hakkında Bilgi
Kaunos
Kaunos Kral Mezarları
Kaunos Kral Mezarları Hakkında Bilgi
Dalyan Çamur Banyoları
Dalyan Çamur Banyoları Hakkında Bilgi
Caretta Caretta
Caretta Caretta Kaplumbağaları Hakkında Bilgi
İztuzu Plajı
Dalyan İztuzu Plajı Hakkında Bilgi
Dalyan Tekne Gezileri
Dalyan Tekne Gezileri Hakkında Bilgi
Yuvarlakçay Hakkında
Yuvarlakçay Hakkında Bilgi
Dalyan Koyları
DAlyan Koyları Hakkında Bilgi