Pirci Villa Kiralama

Yuvarlakçay Hakkında Bilgi 

 

   2294 metre yüksekliğindeki Sandras, Muğla bölgesinin en yüksek dağı. Dağın eteklerinde “saklı” duran iki “cennet” var.400 metre aralığı 300 metre derinliği bulunan Topgözü Kanyonu ile yazın narenciye deposu ovayı sulayan Yuvarlakçay, yemyeşil bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla insana sağlık ve zindelik aşılıyor.Kayaların arasından çıkıp, gün ışığıyla tanışan kar suları seyrine doyulmayan bir şelaleye dönüşüyor.Başka söze hacet yok, burası ovası, yaylasıyla, kanyonu, şelalesiyle sanki bir “tabiat mucizesi”.Fethiyedeki Saklıkentin bir benzeri de, Köyceğiz sırtlarında yeralan ve 2294 metreyle Muğla bölgesinin en yüksek dağı olan Sandrasın eteklerinde bulunuyor.Topgözü Kanyonu: Kanyon aralığı 400 metre, sonrası ise 300 metre derinliğinde bir uçurum.Kayaların arasından gün ışığına çıkan kar suyu burada şelale meydana getiriyor. Nisan-Mayıs aylarında, coşan sulara göğüs geren sert granit kayalar, akarsuyun şiddetinden cilalı gibi pürüzsüz olmuşlar. Çayhisar bölgesindeki taş dibinden çıkan sular Yuvarlak Çayı oluşturup yazın narenciye deposu olan ovayı suluyor. Çay, Beyobası Köyü ve Köyceğizin Yangı bölgesinin içme suyunu sağlarken diğer bölümü Köyceğiz Gölüne dökülüyor. İçimiyle kaba bir su olmasına karşılık, çok soğuk olması çevredeki alabalıkların etine lezzet ve dirilik katıyor.

 

Yuvarlak Çay üzerinde irili ufaklı 20ye yakın restaurant var. Bölge yemyeşil bitki örtüsüne sahip, hava ise temizden öte. Sandras ve Çiçek Baba Dağları üzerinde bulunan Karaçam ağaçları özellik taşıyan ağaçlarımızdan.Yüzde sekseni birinci sınıf ağaç sayılan karaçamlar budaksız yayla çamı olması sebebiyle doğrama ve mobilyacılıkta aranan dayanıklı sağlam keresteye sahip.Muğla Valiliği tarafından Amerikada yapılan Türk Evinin kerestesi yine bu dağın ağaçlarından gönderilmiş.

 

İsterseniz bütün gece kalabileceğiniz restaurantlardan Pınar ve Çınar, suyun üstüne kurulu ahşap teraslarda su sesiyle yiyip içmek isteyenlerin mekanı. Oltayla doğadan alabalık tutanlara da rastlanıyor. Restaurantlarda çiftlik balıkları fırında odun ateşiyle kiremitte pişirilirken köyün has tereyağı da kullanılıyor.El değmeyen sıcak kiremitte de sofranıza geliyor. Aynı fırında közlenmiş patlıcanlarla çoban salata mutlaka gönderiliyor. Çevrede kalanların yemeğe geldikleri Yuvarlak Çay, akşamları kazak gerektirirken gündüzleri akan suya girilebiliyor.Yıl boyu açık tesisler, çaya Tarzan gibi atlamak isteyenler için ağaçların yüksek dallarına uzunca ip bağlamışlar. 

Yıl boyu açık tesisler, çaya Tarzan gibi atlamak isteyenler için ağaçların yüksek dallarına uzunca ip bağlamışlar.Su soğukluluğu yaz-kış aynı: 10 derece.Çayın yanına ağaçaltı hamaklar, uzak tenha köşelere oturma ünitelerinden oluşan localar yapmışlar.Çevreniz, yaprakları çaya atılınca koku veren mersin ağacı, nar, çınar, limon, ceviz ağaçlarıyla dolu. Kış aylarında bölgede yaban domuzu, ördek avı da yapılıyor.Bıldırcın ve keklik gibi kuş türleri oldukça zengin. Çevrede yürüyüş alanları, restaurantlara yakın park sahaları ve kartlı telefon kulubesi bulunuyor

 

 

 

 

 
 
Dalyan Hakkında
Dayan Hakında
Dalyan Hakkında Bilgi
Kaunos
Kaunos Kral Mezarları
Kaunos Kral Mezarları Hakkında Bilgi
Dalyan Çamur Banyoları
Dalyan Çamur Banyoları Hakkında Bilgi
Caretta Caretta
Caretta Caretta Kaplumbağaları Hakkında Bilgi
İztuzu Plajı
Dalyan İztuzu Plajı Hakkında Bilgi
Dalyan Tekne Gezileri
Dalyan Tekne Gezileri Hakkında Bilgi
Yuvarlakçay Hakkında
Yuvarlakçay Hakkında Bilgi
Dalyan Koyları
DAlyan Koyları Hakkında Bilgi